Sağlık Köşesi

Göz Kapağı Cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi


Göz kapaklarındaki fazla deriyi uzaklaştıran ve göz kapaklarındaki sarkmayı gideren bir operasyondur. Yaşlanma ile üst göz kapağındaki deri fazlalaşır, buradaki yağ dokusu öne doğru fıtıklaşır.

 

Bu sarkmalar bazen görme alanına kadar inebilir. Alt göz kapağında deri fazlalıkları katlar yapar, yağ dokusu fasyaların gevşemesi ile öne doğru fıtıklaşır, göz altında yer yer çökmeler olabilir. Koyu renkli bir halka meydana gelir.
 
Kimlere Yapılabilir?
Bu operasyon erişkin yaştaki tüm kadın ve erkeklere uygulanabilir. Göz kapakları yaşlanma belirtilerinin erken başladığı bir bölgedir. Bu nedenle orta yaşlarda sık yapılan estetik operasyonlardandır. Bazen genetik yatkınlıktan dolayı gözaltı torbalanması erken yaşta olmaktadır. Bu durumda 20-25 yaşlardaki hastaya bile operasyon yapılabilmektedir.
 
Blefaroplasti lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Probleme göre yalnız alt  veya üst kapaklar opere edilebilir. Operasyon alt ve üst kapaklar birlikte yapılırsa 2 saat kadar sürer. Sadece üst veya alt kapak yapılırsa yaklaşık 1 saat sürer. Blefaroplastide farklı operasyon teknikleri vardır. Standart olarak bu operasyonda üst göz kapakları kapak kıvrımından, alt göz kapakları kirpik altından açılarak yağ dokusu fıtıklaşmaları (herniasyon) için (gerekirse fazla yağ dokuları da alınarak) gerekli takviyeler yapılıp, deri fazlalıkları alınarak kapaklar gerginleşmiş bir şekilde dikilir.
 
Operasyon Sonrası
Göz kapakları derisi çok ince olduğu için ve ayrıca izler kırışıklara saklandığı için bu operasyon izleri ancak çok yakından fark edilebilir. Dikişler eriyen tiptedir, doku içinde kendiliğinden erir, almaya gerek yoktur.  Operasyon sonrası gözler kapatılmaz, kapaktaki operasyon hatlarına sadece küçük deri bandları konur, göz kapaklarına soğuk ped uygulanır. Operasyon sonrası 3. gün göz civarındaki ince bandlar alınır. Operasyon sonrası hasta aynı gün evine gidebilir. Genel anestezi ile opere edilenler 1 gece hastanede kalabilir. Bu operasyon sonrasında 1 hafta kadar lens takılması kısıtlanabilir. Gözlük takmada bir engel yoktur.
 
Olası Riskler
Operasyon sonrası 7-10 gün şişlik ve morarma olabilir. Kapaklarda nadiren enfeksiyon, çekilmeler ve asimetri olabilecek komplikasyonlardandır. Ağrı göz ardı edilebilecek kadar az olmaktadır.