Sağlık Köşesi

Yüz Germe Operasyonları (Facelift)

Yüz Germe Operasyonları (Facelift)


Yüz germe veya yüz kaldırma; yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir.

 

Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.
 
İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız - burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.
 
Yüzdeki  operasyonunun yöntemine hastanın gereksinimine göre karar verilir. Bazı hastalarda sadece yanakların veya alının gerilmesi güzel bir sonuç yaratabilir. Gerekli hallerde total yüz germe de (alın-yanak-boyun) yapılabilmektedir. Yüz germede amaç; sarkan - fazlalaşan deriyi gerip fazlasını atmak, sarkan kasları germek ve asmak, yer değiştiren yüz yağ kitlelerini asmak - eski yerine çekmek olarak özetlenebilir. Yüz germe erişkin olan her hastaya (kadın veya erkek) uygulanabilir. Bu operasyonlar kişiye daha gergin, düzgün ve daha genç bir yüz kazandırır. Ameliyat etkilerinin ne kadar süreceği hastanın yaşına, deri tipine, operasyon tekniğine (tam yüz germe veya mini germe vb.) göre değişir, fakat ortalama olarak operasyon etkisi 10 yıl kadar sürmektedir. Yüz germe tekrarlanabilen bir operasyondur. Yüz germe yaşlanmayı durdurmaz, fakat hastada yaşına göre daha genç bir görüntü sağlar.
 
Operasyon
Operasyon öncesi hasta fotoğrafları çekilir. Sigara, içki ve kanama yapıcı ilaçlar (aspirin, coraspin vb) kesilir. Yüz germe operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Eğer alan kısıtlı ise lokal anestezi olabilir (mini germe veya göz kapağı cerrahisinde). Her cerrahın kendine göre teknikleri olmakla birlikte bilinen (standart) yüz germede operasyon izleri saç içinden başlar, kulak ön çizgisinde devam eder kulak arkasında biter. Görünen kısım sadece kulak önündeki izlerdir. Bunlarda doğal kırışıklara uyduğu için çok belli olmamaktadır.
Operasyon süresi tekniğe göre değişir ve 2,5 saatten (mini germe), 6-8 saate (total yüz germede) kadar sürebilir. Yüz germe operasyonu kullanılan tekniğe göre; deri altı katından, yüzün deri altı fasyalarından ve/veya kemiğin hemen üzerinden yapılabilir. Operasyon endoskobik olarak ta (küçük deliklerden girerek) yapılabilmektedir. Bu tekniklerin farklı endikasyonları ve uygulanabilecek hasta grupları vardır.
 
Operasyon Sonrası
Hasta 1 gece hastanede kalmaktadır. Yüz germe operasyonlarında yüz siniri etkilenmeleri (genellikle geçici), hematom (kan toplanması), şişlik, morarma oluşabilir. Operasyon sonrası hasta 3-4 gün kapalı pansuman ile izlenir. Sonra küçük deri bandları ile pansuman yapılır. Dikişler kendisi erimektedir. Ancak kılavuz dikişler varsa 7. gün alınır. Yüzdeki şişlikler yaklaşık 3-4 haftada yavaş yavaş iner ve yüz normal görüntüsüne kavuşur.