Sağlık Köşesi

Göz Kuruluğu Testleri

Göz Kuruluğu Testleri


Kuru Göz Testleri; Gözyaşı kalitesini ve sekresyon miktarını ölçmek ve gözyaşı yetersizliği hakkında bize fikir veren testlerdir. Muayene ortamında kolayca ölçülebilir testlerdir.

 

Schirmer Testi: 
Gözyaşı sekresyonunu ölçmek için kullanılır. Gözün 1/3 dış tarafına alt kapak ve göz arasına konan özel bir filtre kâğıdı ile ölçüm yapılır. 5 dakika sonra yapılan ölçümde 5mm'den az ise kuru göz lehine, 10mm' den fazla ise normal olarak değerlendirilir. Gözyaşının bazal ve refleks sekresyonu hakkında bilgi verir. Aynı testi topikal anestezik damlatarak yaptığımızda ise 10 dk sonra 3 mm' den fazla olmalıdır. Bazal gözyaşı sekresyonu hakkında bilgi verir.      
    
Gözyaşı Kırılma Zamanı
Gözyaşı kalitesi ile ilgili fikir verir. Bazen gözyaşı sekresyonu normal hatta normalden fazla olsa bile kuru göz semptomları görülebilir. Bu durum çoğu kez gözyaşı kalitesi ile ilgili bir durumdur. Gözyaşı kırılma zamanı testi; göze florescein damlatılmasını takiben hasta gözlerini birkaç kez kırpar ve daha sonra biyomikroskopta kobalt mavisi altında kornea muayene edilir ve bu esnada hasta gözünü kırpmaz. İlk siyah noktanın oluştuğu an gözyaşı kırılma zamanını gösterir. 10 saniyeden fazla ise normal olarak değerlendirilir.